Dlaczego powinno się segregować śmieci

Pobierz

Jeśli materiały, które można poddać recyklingowi, jak: papier, szkło, plastik, metal - trafiają do odpadów zmieszanych, często są zbyt brudne, żeby je przetworzyć.. Co więcej, rozdzielone materiały pozwalają na wytworzenie surowców wtórnych.. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie kosz podzielony na różne "frakcje".. Jakie pojemniki przeznaczone są do jakiego typu odpadów i po co w ogóle segregować śmieci.. Zmniejszenie zużycia surowców naturalnych, ponieważ coraz więcej produktów wraca do klientów po recyklingu.. Co ważniejsze, zmniejszasz ilość śmieci, dzięki czemu nie zalegają one później w lasach, na plażach i parkach.. Mniej wysypisk śmieci i trudno rozkładających się odpadów Od lat słyszy się, że ilość śmieci jest tak ogromna, że niedługo zaleje cały świat, który nie nadąża z ich przetwarzaniem.Wszystkie przepisy prawne dotyczące segregacji odpadów znajdują się w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 roku.. A poza tym, wytwarzanie niektórych surowców wtórnych jest po prostu drogie i o wiele taniej wyjdzie wykorzystanie materiałów ponownie niż produkcja.Śmieci mogą być poważnym zagrożeniem.. Segregacja śmieci to niezbędny etap skutecznej utylizacji i recyklingu Odpady przemysłowe i komunalne nie rozpływają się w powietrzu, ale kumulują na składowiskach.Dlaczego warto segregować odpady?. Według JSSO od 2017 roku odpady musiały być podzielone na 4 kategorie: metale i tworzywa sztuczne..

Jak segregować śmieciTo naprawdę sporo.

Im więcej miejsca, np. w szafce, tym może być większy i mieć więcej komór.Jest kilka odpadów, które przysparzają sporo problemów podczas segregacji, takie jak wymienione wcześniej odpady wielomateriałowe, olej czy paragony.. W takim świecie żyjesz.. A wymycie i doczyszczenie ich z plam, tłuszczu, wilgoci jest zbyt kosztowne, żeby recykling .Zmiany warto zaczynać od swojego otoczenia, na początek można przyjrzeć się kwestii segregacji śmieci w firmie.. Ekologia jest hasłem, które wpływa na pozytywny wizerunek firmy.. Warto więc poznać .Na jej podstawie wszyscy musimy zacząć segregować śmieci, znika z obiegu pojęcie "odbioru śmieci zmieszanych".. Zasadniczo rozróżnia się takie surowce jak .Podstawą jest Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO), który dokładnie określa zasady segregacji odpadów.. Segregując śmieci zmniejszamy ilość i szkodliwość odpadów trafiających na składowiska.. Pan musi, pani musi, wujek Zenek i babcia Klementyna też muszą.Segregacja i recykling odpadów pozwala na: - przetworzenie i wykorzystanie surowca wtórnego na nowe materiały, - oszczędzanie miejsca na składowanie, - ograniczenie ilości wprowadzonych szkodliwych trudno ulegających rozkładowi odpadów, - ograniczenie zużycia surowca naturalnego, - oszczędzanie zużycia energii, - ograniczenia zanieczyszczeń do atmosfery, - ograniczenie ilości odpadów i ścieków..

Obniżenie kosztów związanych z wysypiskami śmieci.

Musisz.. Przykładowo segregując papier, można przyczynić się do ograniczenia zużycia energii, wody i zanieczyszczenia powietrza, a także samej wycinki drzew.Na odpadach można też trochę zarobić, na przykład oddając butelki z kaucją czy makulaturę do skupu.. Żebyśmy nie mieli w miastach więcej wysypisk, niż terenów zielonych.. Z pozoru może wydawać się, że opakowanie po przyprawie powinno trafić do kontenera na papier, jednak gdy spróbujemy je powoli przedrzeć zauważymy, że pod papierem jest także folia.Segregowanie śmieci to nie tylko obowiązek narzucony przez przepisy, ale także ważny element troski o środowisko.. Dziś postaram się Was przekonać, że warto to robić i podpowiem od czego zacząć.. Ja też muszę.. Ale nie obrażaj się na ten przymus.. Plastikowe pojemniki do segregacji odpadów, fot. Eco-market.pl.. Zakłada on, że należy koniecznie oddzielać surowce od odpadów, które nie mogą zostać poddane recyklingowi.. Dzięki pozyskiwaniu surowców wtórnych zmniejsza się zużycie zasobów naturalnych, co niewątpliwie przynosi korzyść środowisku.I właśnie dlatego musisz segregować śmieci.. Również w małej skali - jak ograniczenie generowania zbędnych wydruków, korzystanie z wielorazowych akcesoriów, czy segregacja .Segregacja śmieci jest prosta i wymaga jedynie wyrobienia nawyku i sprytnego zaplanowania przestrzeni na porządkowanie odpadów..

... dlaczego powinno się w ogóle śmieci segregować i w czym to pomaga.

Stosując się do ogólnych zasad dotyczących segregacji odpadów, nie tylko unikasz kar i mandatów za nieprzestrzeganie przepisów unijnych.. To prowadzi automatycznie do zwiększenia ilości surowców wtórnych.. Emitują one metale ciężkie, związki siarki i fluoru, pyły, grzyby czy bakterie nawet w promieniu 50 m od wysypiska, na którym wylądowały.. Zanieczyszczenie trafia do wód gruntowych i powietrza.. Stanowi to ogromną oszczędność miejsca.. Są one szczegółowo określone w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 roku i jednoznacznie nakazują oddzielanie odpadów od surowców, które mogą być powtórnie przetworzone.. Właściwe zarządzanie odpadami i ich segregowanie pozwala między innymi na: ograniczenie ilości zanieczyszczeń wód, plaż, ziemi,Szczegółowy sposób segregacji określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U.. Jest to zabieg o wiele mniej czasochłonny niż produkcja "od podstaw".Segregowanie śmieci jest ważne, dlatego, że miliony ptaków, ssaków, ryb ginie rocznie, tylko dlatego, że połknęły plastikowe odpady wrzucone do mórz i oceanów..

Często jednak nie wiemy jak poprawnie segregować śmieci w domu.

Każdy z nas wyrzuca rocznie na wysypisko około 60 szklanych opakowań, które z powodzeniem nadają się do ponownego przetworzenia.. Segregacja oraz recykling przyczyniają się do ochrony naturalnych zasobów, do atmosfery trafia mniej zanieczyszczeń, jest to także oszczędność w zakresie energii elektrycznej.. W latach 2020-2024 Kłodzko, tak jak wszystkie inne miasta w Polsce, musi osiągnąć 50% poziomu recyklingu.. Są też takie odpady, jak na przykład leki czy baterie, które należy oddać do przeznaczonego do tego celu miejsca, z uwagi na fakt, iż składowane, mogą one powodować zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzkiego.. Mamy rok na dostosowanie się do nowych wymogów.Duża część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z tego, że segregowanie śmieci przyczynia się do skuteczniejszego oczyszczania ziemi, a tym samym daje nadzieje na lepsze warunki do życia przyszłym pokoleniom.. Segregacja śmieci pozwala odzyskać zdecydowanie więcej materiałów.Gdyby odnieść te wartości do liczby mieszkańców naszego kraju, wynik wzbudza zaniepokojenie, a trzeba dodać, że z roku na rok ilość produkowanych przez nas odpadów wzrasta.. ''Segregacja i recykling odpadów pozwala na: - przetworzenie i wykorzystanie surowca wtórnego na nowe materiały, - oszczędzanie miejsca na składowanie, - ograniczenie ilości wprowadzonych szkodliwych trudno ulegających rozkładowi odpadów, - ograniczenie zużycia surowca naturalnego, - oszczędzanie zużycia energii, - ograniczenia zanieczyszczeń do atmosfery, - ograniczenie ilości odpadów i ścieków.Segregowanie ich pozwala ograniczyć produkcję nowych plastikowych, na przykład butelek, dzięki czemu w przyszłości śmieci nie trafią do oceanów i nie będą psuły miejsca, w którym żyje wiele stworzeń.. Wywóz odpadów segregowanych jest więc bardzo ważny i potrzebny.. Rozkład jednej plastikowej torby czy .Segregując odpady pomagamy środowisku w dwojaki sposób: zmniejszamy ilość odpadów, kierowanych od składowania, które potem latami na ich zalegają, z drugiej ograniczamy użycie surowców naturalnych, gdyż raz pozyskany surowiec zaczyna krążyć w obiegu zamkniętym, zmieniając się cyklicznie z produktu w odpad i z odpadu w produkt.Dowiedz się, dlaczego właściwie powinno się segregować odpady.. Wpływ segregacji śmieci na środowisko jest ogromny, dlatego powstaje tak dużo kampanii, akcji promocyjnych i dyskusji na ten temat.. z 2017 r. poz. 19).Główna zasada Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) jest jedna - należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia.Segregacja odpadów przekłada się przede wszystkim na oszczędność.. Ważna edukacja Posegregowane w domu odpady powinny trafiać do odpowiednich pojemników - są one oznaczone, więc wiadomo, gdzie co należy wyrzucać.Segregacja odpadów pozwala w następnym etapie na przetworzenie ich w procesie recyklingu, by powtórnie wykorzystać je w celu wytworzenia nowego produktu.. Jak robić to dobrze?.


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt