Test z mszaków i paprotników

Pobierz

To dobra wiadomość.. 1) Najważniejszą funkcją chwytników u mchu jest: a) asymilacja b) wydalanie c) wchłanianie CO2 d) przytwierdzenie do podłoża 2) Miejsce powstawania zarodników u mszaków to: a) zarodnia b) liść zarodnionośny c) zalążnia d) zarodziec 3) Zapłodnienie u mchu płonnika możliwe jest dzięki.Mchy i Paprotniki - Test.. Klasówka - pomagamy w sprawdzianach - wiarygodne testy powtórkowe i streszczenia.Mchy i Paprotniki TEST - Quiz.. Proces jego stopniowej redukcji rozpoczyna się u paprotników (paprotniki jednako-zarodnikowe i różnozarodnikowe).Czyli znajomość budowy i funkcjonowania mszaków, paprotników i nagozalążkowych nie obowiązuje.. Gdzie występują paprotniki?. Rozpoznajesz paprotniki wśród innych roślin (wskazujesz cechy charakterystyczne .Naszkicujcie 4 rośliny najliczniej występujący gatunek z grupy mszaków, paprotników, nagonasiennych i okrytonasiennych.. w wilgotnych, zacienionych miejscach.. Podajesz nazwy i wskazujesz na zdjęciu lub schemacie organy paprotników (korzenie, łodygę (kłącze), liście, zarodnie).. Napiszcie ich nazwy i określcie, czy są to rośliny zarodnikowe, czy .zarodniki - rozmnażanie przez zarodniki jest charakterystyczne dla mszaków, paprotników i grzybów.. salwinia .Dowiesz się, jak odróżnić paprotniki od innych grup roślin.. Klasówka - pomagamy w sprawdzianach - wiarygodne testy powtórkowe i streszczenia.Copy and Edit..

Znaczenie paprotników.

W wyniku ich działalności powstają haploidalne zarodniki, czyli mejospory.2.. Z nasion wyrasta sporofit, który po osiągnięciu dojrzałości zakwita, dając kwiaty męskie i żeńskie.Start studying Biologia - mszaki, paprotniki, rośliny nagonasienne i okrytonasienne.. Przerwij test.. Kiedy dojrzeją, wypadają z zarodni, kiełkują i rozwijają się w organizmy potomne.. Dowiesz się, jak odróżnić paprotniki od innych grup roślin.. skrzyp olbrzymi.. Dość zabawne jest to, że właściwy owoc jabłoni zwykle wyrzucamy jako ogryzek.. 1) Najważniejszą funkcją chwytników u mchu jest: a) asymilacja b) wydalanie c) wchłanianie CO2 d) przytwierdzenie do podłoża 2) Miejsce powstawania zarodników u mszaków to: a) zarodnia b) liść zarodnionośny c) zalążnia d) zarodziec 3) Zapłodnienie u mchu płonnika możliwe jest dzięki.Q.. Paprotniki chronione.. Takie rozmnażanie stwarza pewne ryzyko.Wymieniasz grupy mszaków i paprotników.. Budowa paprotników - zewnętrzna oraz funkcje poszczególnych organów.. Zalążek po zapłodnieniu przekształca się w nasienie, płatki korony opadają i zaczyna się wytwarzać owoc.. Literami oznaczono: m - mitochondria, v - wakuole, c - chloroplasty, g - krople tłuszczu zawarte w cytoplazmie.W cyklu życiowym mszaków występuje regularne następstwo pokoleń związane z przemianą faz jądrowych..

Wymieniasz miejsca występowania paprotników.

typ - paprociowe (gromada: paprocie).. Wymieniasz miejsca występowania paprotników.. Przerwij test.. paprocie: długosz królewski.. (podręcznik str. 123)TEST MOŻESZ ROZWIĄZAĆ TYLKO JEDEN RAZ .. Zapowiadam KARTKÓWKĘ z mszaków i paprotników na 11 maja Temat: Mchy 20 kwietnia video lekcja godz. 11.00 1.Przygotuj na video lekcję podręcznik, ćwiczenia i zeszyt.. plemnikową (zygota), a druga z komórką centralną (bielmo 3n) 5.. Dawniej (w karbonie) ogromne widłaki różnozarodnikowe (lepidodendrony) wraz z ogromnymi skrzypowcami (kalamitami) tworzyły lasy węglowe.Podaj cechy charakterystyczne dla organowców Podaj przykłady roślin zaliczanych do organowców Uzasadnij ,że mszaki są formą przejściową między plechowcami i organowcami Wymień przedstawicieli mszaków opisz budowę mchu płonnika Omów przystosowanie mchów do środowiska Omów znaczenie mchów w przyrodzie i gospodarce człowieka Wymien przedstawicieli paproci,widłaków i .Mejoza jest to podział redukcyjny jądra komórkowego, prowadzący do wytworzenia haploidalnych komórek płciowych, czyli gamet, u zwierząt tkankowych, zarodników u mszaków i paprotników oraz ich odpowiedników u roślin nasiennych, u organizmów niższych (np. glonów, pierwotniaków) mejoza nie musi być związana z produkcją gamet .KLASA 5 - WYMAGANIA DO SPRAWDZIANU - DZIAŁ 7..

Przykłady paprotników i ich podział.

Dobrze naucz się tabelki, którą masz w zeszycie (dotyczącej porównania elementów gametofitu i sporofitu paprotników, nagonasiennych i okrytonasiennych.. Uczeń wymienia czynności życiowe organizmu roślinnego Roślina wykonuje takie czynności życiowe jak każdy organizm czyli: - odżywia się (dzięki fotosyntezie).Rozmnażanie paprotników na przykładzie narecznicy samczej (pojęcia gametofit i sporofit, różnice w rozmnażaniu mszaków i paprotników) ) 6.. Pytanie 1 /11.. Pytanie 1 /11.. Wypisz w zeszycie chronione gatunki paprotników: wszystkie widłaki.. Potrafisz podać charakterystyczną cechę występujących w Polsce nagonasiennych (nagozalążkowych) Wyjaśniasz dlaczego iglaste występują naturalnie na terenach o surowym, zimnym klimacie.. pióropusznik strusi.. Rozpoznajesz paprotniki wśród innych roślin (wskazujesz cechy charakterystyczne .Występują one w zarodniach mszaków i paprotników jednozarodnikowych, makro i mikrosporangiach u paprotników różnozarodnikowych, w woreczkach pyłkowych i ośrodkach zalążków u roślin nasiennych.. Sposoby rozprzestrzeniania się nasion i owoców są dobrze opisane w podręczniku.przewodzeniu wody z korzenia do łodygi • analizuje związek budowy zmodyfikowanych łodyg z ich funkcjami • wyjaśnia, dlaczego mszaki są najprostszymi roślinami lądowymi • charakteryzuje sposoby rozsiewania nasion i owoców, wykazując związek z ich budową • rozpoznaje za pomocą atlasów 5 gatunków rodzimych paprotnikówDział 8 - Paprotniki..

U mszaków gametofit jest pokoleniem dominującym.

Obejrzyj film .Różne cechy glewików wskazują na szczególne ich powiązanie z innymi grupami roślin: przebieg przemiany pokoleń jest typowy dla mszaków, stały wzrost sporofitu jest cechą charakterystyczną następnej grupy ewolucyjnej - paprotników, natomiast obecność w komórkach pojedynczych chloroplastów z pirenoidami świadczy o .Przekrój jabłka: 1- szypułka, 2 - nasiono, 3 - łuski gniazda nasiennego, 4 - komora nasienna, 5 - kielich i zagłębienie kielichowe, 6 - miąższ, 7 - skórka.. Na zdjęciu przedstawiono fragment pewnej komórki mchu złotowłosa strojnego.. w wodzie salwinia pływająca, poryblin jeziorny.. Po kolei co trzeba umieć.. Zarodniki to specjalne komórki powstające w zarodniach.. Mchy pokrywają glebę dużymi, zwartymi darniami.. W przeciwieństwie do mszaków, ich pokoleniem dominującym jest sporofit, mniejszy, ale niezależny gametofit nazywa się przedroślem.. )Postęp w przystosowaniu roślin do życia na lądzie wiąże się z filogenetycznym zjawiskiem skracania fazy gametofitu.. Przeczytaj cały temat.. Pokolenia te wyraźnie różnią się morfologicznie.Więcej filmów z Botaniki znajdziecie w naszym kursie: TEST MATURALNY i TO BYŁO NA MATURZE z podręcznika; Nie zapomnij o zadaniach z KART PRACY; Naucz się rozpoznawać rośliny dwuliścienne i jednoliścienne.. jajowa łączy się z kom.. Podajesz nazwy i wskazujesz na zdjęciu lub schemacie organy paprotników (korzenie, łodygę (kłącze), liście, zarodnie).. Budowa zewnętrzna mchów i przykłady gatunków.Mejoza jest to podział redukcyjny jądra komórkowego, prowadzący do wytworzenia haploidalnych komórek płciowych, czyli gamet, u zwierząt tkankowych, zarodników u mszaków i paprotników oraz ich odpowiedników u roślin nasiennych, u organizmów niższych (np. glonów, pierwotniaków) mejoza nie musi być związana z produkcją gamet .. podrzeń żebrowiec..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt